Noi in Spania
 
alexandriongroup

România, în preliminariile CM 2018

zoom România, în preliminariile CM 2018

10 noiembrie 2016

După 20 de ani de aşteptare, România speră la o nouă calificare la un turneu final al Campionatului Mondial, însă misiunea noului selecţioner Christoph Daum şi a elevilor săi nu va fi deloc uşoară.

Tricolorii au fost repartizaţi în Grupa E în urma tragerii la sorţi ce a avut loc anul trecut în Rusia, la Sankt Petersburg, iar pentru calificarea la CM 2018 se vor lupta cu Polonia, Danemarca, Muntenegru, Armenia şi Kazahstan.

Echipele din Europa au fost împărţite în nouă grupe preliminare, din care doar primul loc se califică direct la CM 2018 Rusia.

Cele mai bune opt locuri doi din cele nouă grupe vor avansa în play-off-ul de calificare, în timp ce ultima clasată (locul 9) din topul locurilor doi va fi eliminată.

Astfel, România trebuie să câştige Grupa E pentru a fi sigură de calificarea la CM 2018, o misiune extrem de dificilă în viziunea oamenilor din fotbalul românesc, în condiţiile în care vom întâlni Polonia - sfertfinalistă la Euro 2016 şi o naţională a Danemarcei în creştere, cu un lot tânăr, ajuns acum aproape de maturitate.

Meciuri România preliminarii CM 2018. Program Grupa E şi rezultate

4 septembrie 2016: Danemarca-Armenia 1-0

Kazahstan-Polonia 2-2

România-Muntenegru 1-1

8 octombrie 2016: Armenia-România 0-5

Muntenegru-Kazahstan 5-0

Polonia-Danemarca 3-2

11 octombrie 2016: Kazahstan-România 0-0

Danemarca-Muntenegru 0-1

Polonia-Armenia 2-1

11 noiembrie 2016: Armenia-Muntenegru (ora 19.00), Danemarca-Kazahstan, România- Polonia (ora 21.45, ora României)

26 martie 2017: Armenia-Kazahstan (ora 19.00), Muntenegru-Polonia, România-Danemarca (ora 21.45)

10 iunie 2017: Kazahstan-Danemarca (ora 19:00), Muntenegru-Armenia, Polonia-România (ora 21.45)

1 septembrie 2017: Kazahstan-Danemarca (ora 19:00), Danemarca-Polonia, România-Armenia (ora 21.45)

4 septembrie 2017: Armenia-Danemarca (ora 19:00), Muntenegru-România, Polonia-Kazahstan (ora 21.45)

5 octombrie 2017: Armenia-Polonia (ora 19:00), Muntenegru-Danemarca, România-Kazahstan (ora 21:45)

8 octombrie 2017: Danemarca-România, Kazahstan-Armenia, Polonia-Muntenegru (ora 19.00)

Acțiune:  facebook twitter google+
Comentariu

Comentarii: